VI i ostatni zjazd SOCNGO za nami!

W dniach 2-3 października 2021 odbył się szósty zjazd I edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Było to ostatnie spotkanie szkoleniowo-warsztatowe dla tej grupy odbiorców (przedstawiciele NGO równościowych). Zostało ono sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (lider projektu) i Stowarzyszenie Demagog (partner projektu).

Zjazd – ze względu na ostrożność związaną z pandemią COVID-19 – został zorganizowany w całości online. W jego trakcie dokończony został moduł „Twórczość”, a tym samym zrealizowano cały zaplanowany na tę edycję program edukacyjny. Spotkanie pierwszego dnia obejmowało przede wszystkim działania PR-owe w social media. Prowadziła je Joanna Cieślak-Ospalska. Uczestnicy poznali praktyczne sposoby na budowanie wizerunku i rozpoznawalności instytucji, fundacji i stowarzyszeń w mediach społecznościowych. Omawiane były możliwości różnych platform, w tym tych najnowszych, i ich potencjału w dotarciu do odbiorców docelowych. Poruszane były tematy związane z zasięgiem organicznym, budowaniem zaangażowania odbiorców czy docieraniem do nowych osób w mediach społecznościowych. Szkolenie zawierało obszerną część warsztatową, w trakcie której uczestnicy mogli przećwiczyć nowo zdobytą wiedzę i przeanalizować dotychczasową swoją działalność w social media.

Drugiego dnia zjazdu, w niedzielę 3.10.2021 zajęcia prowadziła Sara Smyczek-Gołębiewska. Uczestnicy mieli możliwość nauczyć się obsługi jednego z bardziej przydatnych narzędzi graficznych – Canvy. Prowadząca również udzieliła praktycznych wskazówek w jaki sposób organizacje pozarządowe mogą uzyskać darmowy dostęp do rozszerzonych wersji tego narzędzia graficznego. W trakcie drugiej części zajęć uczestnicy poznali rodzaje umów autorskoprawnych i związane z ich zawieraniem zagadnienia. Szczegółowo zostały omówione wzory porozumień, które organizacje będą mogły wykorzystać w ramach swojej działalności.

Spotkanie zakończyło tę część pierwszej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO, a tym samym umożliwi przejście do kolejnego etapu, jakim będzie mentoring dla Uczestników/czek prowadzony przez Filipa Gołębiewskiego (INDID) i Patryka Zakrzewskiego (Demagog). Jego efektem będą rekomendacje dla trzeciego sektora wypracowane w procesie, który potrwa do końca roku. Wierzymy, że zdobyta wiedza i praktyczne działania organizacji uczestniczących pozwolą opracować praktyczny dokument, który służył będzie NGOsom, głównie o zabarwieniu równościowym!

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…