Rekomendacje dla organizacji pozarządowych – edycja III

Przed Wami kolejna, już przedostatnia publikacja przedstawiająca rekomendacje wypracowane przez Uczestników i Uczestniczki projektu Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiór cennych poleceń z zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, powstały jako zwieńczenie kilkudziesięciu godzin szkoleniowych.

Tym razem edycja skierowana była do organizacji o profilu rzeczniczym, czyli takich, które występują w imieniu kogoś, np. osób z niepełnosprawnością lub starszych, w obronie zwierząt czy walczących o zmianę społeczną w wybranym obszarze.

Niemniej jednak zawarte w dokumencie porady, wskazówki i sugestie będą pomocne do wprowadzenia odpowiednich nawyków wśród przedstawicieli/ek różnych NGOsów. Wdrożenie rekomendacji w życie i codzienną pracę organizacji pomoże tym podmiotom w pracy nad rzetelnością i bezpieczeństwem, a także wesprze twórczość w domenie cyfrowej i działania związane z poszukiwaniem prawdy.

Cyfryzacja to nie tylko szanse, ale również zagrożenia. Każdego dnia w Internecie możemy napotkać na fake newsy, scamy czy phishingi. Brak przestrzegania podstawowych zaleceń z zakresu bezpieczeństwa może skończyć się dla nas przejęciem konta czy wyłudzeniem finansowym Z tego powodu celem Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej jest udzielenie wsparcia organizacjom pozarządowym w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych.

Stworzenie ostatecznego kształtu rekomendacji zawartych w niniejszej publikacji wymagało wiele pracy i zaangażowania od Uczestników i Uczestniczek drugiej edycji SOC NGO. Przeszli oni najpierw cykl szczegółowych szkoleń, po czym włączyli się w proces wypracowywania poniższych rekomendacji. Wielkie brawa i podziękowania należą się zarówno im, jak i mentorom wspierającym ich w tym procesie. Ich nazwiska znaleźć można wśród autorów niniejszej publikacji. Jest ona całkowicie bezpłatna.

Publikacja powstała w ramach projektu „Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…