www.socngo.org

IV zjazd SOCNGO we Wrocławiu – działaj odpowiedzialnie w sieci!

W dniach 13 – 15 stycznia 2023 roku odbył się IV zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Kolejny raz udało nam się spotkać stacjonarnie, tym razem we Wrocławiu. Uczestnicy i uczestniczki znów mieli okazję zobaczyć się na żywo, poszerzyć swoje kompetencje i wymienić wzajemne doświadczenia. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (Lider projektu) i Stowarzyszenie Demagog (Partner projektu).

Zjazd rozpoczął się piątkową kolacją, zaś skończył się niedzielnym późnym popołudniem po intensywnych warsztatach. Pierwszego dnia, Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-Checkingu, zaprezentował uczestnikom grę Fakescape: Ucieknij Fake Newsom. Tym samym rozwinął kwestie, które pojawiły się podczas dyskusji, jaką przeprowadził podczas poprzedniego zjazdu w formie online.

Kolejne bloki tematyczne należały do naszego analityka, Adama Majchrzaka. Jego zajęcia dotyczyły wprowadzenia do korzystania z narzędzi wspomagających weryfikację informacji, dezinformacji zdrowotnej oraz teorii spiskowej. Dzień zamknął Piotr Litwin, który również jest analitykiem Stowarzyszenia Demagog. Jego warsztaty przybliżyły z kolei problem błędów poznawczych.

Kolejnego dnia Piotrek przygotował obecnych przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych na możliwe kampanie dezinformacyjne oraz przedstawił koncepcję prebunkingu, czyli działań ograniczających rozpowszechnianie się fake newsów jeszcze zanim zaistnieją w sieci.

Moduł “Prawda” został zamknięty przez Aleksego Szymkiewicza sesją podsumowującą, który w Stowarzyszeniu Demagog odpowiada za koordynację projektów edukacyjnych i działań związanych z dezinformacją klimatyczną. 

Podczas zjazdu uczestnicy i uczestniczki Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej miały okazję do zdobycia nowej wiedzy, jak i poznania się oraz wymiany wspólnych doświadczeń.

Organizatorem zjazdu był Partner projektu — Stowarzyszenie Demagog.

Ostatni zjazd w ramach drugiej edycji już w lutym! Projekt realizowany dzięki dotacji z Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Czytaj więcej

Ostatni zjazd III edycji SOC NGO

Za nami ostatni zjazd III edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej SOC NGO, który odbył się w dniach 17-19 lutego w Toruniu. Po raz kolejny na uczestników zjazdu czekała spora dawka wiedzy, tym razem z zakresu modułu „Twórczość”. Uczestnicy wydarzenia spotkali się w piątek przy wspólnej kolacji w Hotelu Filmar. Była to idealna okazja, aby porozmawiać i Czytaj dalej…

www.socngo.org

III zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO zakończony!

Za nami kolejny zjazd III edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. W dniach 10-11 grudnia 2022 roku uczestnicy, uczestniczki i mentorzy spotkali się po raz czwarty, tym razem w formie online. Podczas tego spotkania, prowadzonego przez Stowarzyszenie Demagog, odbyło się przejście od modułu “Bezpieczeństwo” do modułu “Prawda”. Pierwszego dnia warsztatów Adam Trela miał okazję dokończyć kwestie Czytaj dalej…

III. edycja Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO już ruszyła!

W zeszły weekend, czyli w dniach 23-25 września, odbył się pierwszy w tej edycji zjazd w trybie stacjonarnym Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Toruniu w Hotelu Filmar, aby  przybliżyć uczestnikom warsztatów  kwestie publikowania  i pozyskiwanie treści w odpowiedzialny sposób. Spotkania przeprowadzili Mateusz Bartoszewicz oraz Zuzanna Piechowicz. Mateusz Bartoszewicz jest doktorantem Nauk o Polityce Czytaj dalej…

Zapisy na II edycję już otwarte! Sprawdź szczegóły

Reprezentujesz organizację pozarządową lub współpracujesz na co dzień z NGO? Zgłoś się do kolejnej edycji „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” – zapisy już otwarte! Tym razem rekrutujemy organizacje o charakterze pomocowym! Szczególnie zapraszamy organizacje pozarządowe z małych miejscowości. Udział w projekcie jest w pełni bezpłatny dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek. Komu dedykujemy drugą edycję? Tym Czytaj dalej…