www.socngo.org

IV zjazd SOCNGO we Wrocławiu – działaj odpowiedzialnie w sieci!

W dniach 13 – 15 stycznia 2023 roku odbył się IV zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Kolejny raz udało nam się spotkać stacjonarnie, tym razem we Wrocławiu. Uczestnicy i uczestniczki znów mieli okazję zobaczyć się na żywo, poszerzyć swoje kompetencje i wymienić wzajemne doświadczenia. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (Lider projektu) i Stowarzyszenie Demagog (Partner projektu).

Zjazd rozpoczął się piątkową kolacją, zaś skończył się niedzielnym późnym popołudniem po intensywnych warsztatach. Pierwszego dnia, Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-Checkingu, zaprezentował uczestnikom grę Fakescape: Ucieknij Fake Newsom. Tym samym rozwinął kwestie, które pojawiły się podczas dyskusji, jaką przeprowadził podczas poprzedniego zjazdu w formie online.

Kolejne bloki tematyczne należały do naszego analityka, Adama Majchrzaka. Jego zajęcia dotyczyły wprowadzenia do korzystania z narzędzi wspomagających weryfikację informacji, dezinformacji zdrowotnej oraz teorii spiskowej. Dzień zamknął Piotr Litwin, który również jest analitykiem Stowarzyszenia Demagog. Jego warsztaty przybliżyły z kolei problem błędów poznawczych.

Kolejnego dnia Piotrek przygotował obecnych przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych na możliwe kampanie dezinformacyjne oraz przedstawił koncepcję prebunkingu, czyli działań ograniczających rozpowszechnianie się fake newsów jeszcze zanim zaistnieją w sieci.

Moduł “Prawda” został zamknięty przez Aleksego Szymkiewicza sesją podsumowującą, który w Stowarzyszeniu Demagog odpowiada za koordynację projektów edukacyjnych i działań związanych z dezinformacją klimatyczną. 

Podczas zjazdu uczestnicy i uczestniczki Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej miały okazję do zdobycia nowej wiedzy, jak i poznania się oraz wymiany wspólnych doświadczeń.

Organizatorem zjazdu był Partner projektu — Stowarzyszenie Demagog.

Ostatni zjazd w ramach drugiej edycji już w lutym! Projekt realizowany dzięki dotacji z Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Czytaj więcej

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Rekomendacje dla organizacji pozarządowych – edycja III

Przed Wami kolejna, już przedostatnia publikacja przedstawiająca rekomendacje wypracowane przez Uczestników i Uczestniczki projektu Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiór cennych poleceń z zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, powstały jako zwieńczenie kilkudziesięciu godzin szkoleniowych. Tym razem edycja skierowana była do organizacji o profilu rzeczniczym, czyli takich, które występują w imieniu kogoś, np. osób z Czytaj dalej…

I zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO

Za nami pierwsze spotkanie w IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej dla NGO. Niestety jest to już ostatnia edycja, mamy jednak nadzieję, że będzie równie efektowna dla naszych uczestników. Zjazd rozpoczął się w piątek, 26 maja. Spotkaliśmy się w Hotelu Filmar przy wspólnej kolacji. Była to okazja aby po raz pierwszy spotkać się i poznać z Czytaj dalej…

Wystartowała rekrutacja do IV, ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO! 

Reprezentujesz organizację pozarządową lub współpracujesz na co dzień z NGO? Zgłoś się do ostatniej edycji „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” – zapisy już otwarte! Tym razem rekrutujemy organizacje o charakterze strażniczym! Szczególnie zapraszamy organizacje pozarządowe z małych miejscowości. Udział w projekcie jest w pełni bezpłatny dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek. Komu dedykujemy drugą edycję? Ostatnia Czytaj dalej…