www.socngo.org

IV zjazd SOCNGO we Wrocławiu – działaj odpowiedzialnie w sieci!

W dniach 13 – 15 stycznia 2023 roku odbył się IV zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Kolejny raz udało nam się spotkać stacjonarnie, tym razem we Wrocławiu. Uczestnicy i uczestniczki znów mieli okazję zobaczyć się na żywo, poszerzyć swoje kompetencje i wymienić wzajemne doświadczenia. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (Lider projektu) i Stowarzyszenie Demagog (Partner projektu).

Zjazd rozpoczął się piątkową kolacją, zaś skończył się niedzielnym późnym popołudniem po intensywnych warsztatach. Pierwszego dnia, Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-Checkingu, zaprezentował uczestnikom grę Fakescape: Ucieknij Fake Newsom. Tym samym rozwinął kwestie, które pojawiły się podczas dyskusji, jaką przeprowadził podczas poprzedniego zjazdu w formie online.

Kolejne bloki tematyczne należały do naszego analityka, Adama Majchrzaka. Jego zajęcia dotyczyły wprowadzenia do korzystania z narzędzi wspomagających weryfikację informacji, dezinformacji zdrowotnej oraz teorii spiskowej. Dzień zamknął Piotr Litwin, który również jest analitykiem Stowarzyszenia Demagog. Jego warsztaty przybliżyły z kolei problem błędów poznawczych.

Kolejnego dnia Piotrek przygotował obecnych przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych na możliwe kampanie dezinformacyjne oraz przedstawił koncepcję prebunkingu, czyli działań ograniczających rozpowszechnianie się fake newsów jeszcze zanim zaistnieją w sieci.

Moduł “Prawda” został zamknięty przez Aleksego Szymkiewicza sesją podsumowującą, który w Stowarzyszeniu Demagog odpowiada za koordynację projektów edukacyjnych i działań związanych z dezinformacją klimatyczną. 

Podczas zjazdu uczestnicy i uczestniczki Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej miały okazję do zdobycia nowej wiedzy, jak i poznania się oraz wymiany wspólnych doświadczeń.

Organizatorem zjazdu był Partner projektu — Stowarzyszenie Demagog.

Ostatni zjazd w ramach drugiej edycji już w lutym! Projekt realizowany dzięki dotacji z Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…