IV Zjazd SOCNGO – spotkanie stacjonarne!

W dniach 2-4 lipca 2021 odbył się czwarty zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Po raz drugi mieliśmy okazję spotkać się w formie stacjonarnej, tym razem w Warszawie. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (Lider projektu) i Stowarzyszenie Demagog (Partner projektu).

Warsztaty rozpoczęły się w sobotę rano i trwały do późnego popołudnia w niedzielę. W pierwszym dniu odbyły się warsztaty kończące moduł „Prawda”. Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-checkingu, przedstawił uczestnikom tematykę wyszukiwania i sprawdzania w poziomie informacji oraz opowiedział, jak przeciwdziałać kampaniom dezinformacyjnym i ograniczać ich negatywne skutki. Marcel Kiełtyka zaprezentował tematykę białego wywiadu (OSINT-u), omawiając narzędzia, dzięki którym w legalny sposób można pozyskiwać informacje o ludziach i firmach z otwartych źródeł. Kinga Osierda przeprowadziła warsztaty dotyczące deepfake’ów oraz przyszłości w kontekście dezinformacji i fact-checkingu. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli za zadanie wypracować wspólnie „model przyszłości”.

Drugiego dnia rozpoczęliśmy warsztaty z modułu „Bezpieczeństwo”. Zajęcia były prowadzone przez Kamila Śliwowskiego, eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa, który od 14 lat pomaga podnosić kompetencje cyfrowe. Warsztaty dotyczyły cyfrowego dobrostanu i prywatności w sieci. Po warsztatach była okazja do dodatkowych rozmów i pytań.

Spotkanie nie tylko dawało możliwość zdobycia nowych kompetencji, ale było również okazją do wymiany doświadczeń i wyzwań, jakie obecnie stoją przed organizacjami pozarządowymi.

Organizatorem zjazdu był Partner projektu – Stowarzyszenie Demagog.

Kolejne warsztaty już we wrześniu! Tymczasem zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze zjazdu.

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…