III. edycja Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO już ruszyła!

W zeszły weekend, czyli w dniach 23-25 września, odbył się pierwszy w tej edycji zjazd w trybie stacjonarnym Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Toruniu w Hotelu Filmar, aby  przybliżyć uczestnikom warsztatów  kwestie publikowania  i pozyskiwanie treści w odpowiedzialny sposób. Spotkania przeprowadzili Mateusz Bartoszewicz oraz Zuzanna Piechowicz.

Mateusz Bartoszewicz jest doktorantem Nauk o Polityce na Uniwersytecie Wrocławskim, ekspertem w zakresie propagandy politycznej. Warsztaty, które przeprowadził w sobotę odnosiły się do działań podejmowanych przez media. Przez pryzmat etyki dziennikarskiej w Polsce i krajach zachodnich omówione zostały postępowania redaktorów instytucji medialnych oraz przykłady poprawnej i bezstronnej działalności dziennikarskiej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się tego, jak zmiana formy tradycyjnego dziennikarstwa przełożyła się na debatę publiczną oraz jak rozpoznać fake newsa, clickbait czy inne praktyki manipulacyjne. Przedstawiono również projekt Instytutu Dyskursu i Dialogu INDID MEDIA WATCH jako przykład obywatelskiego monitoringu mediów.

Zuzanna Piechowicz to redaktorka TOK FM, dziennikarka i trenerka umiejętności miękkich. Dla tokfm.pl prowadzi podcast „Dobra praca”. Przeprowadzone przez nią warsztaty, które miały miejsce drugiego dnia zjazdu SOC NGO, odnosiły się do rzetelności w działaniach w sieci. Pochylono się nad tym, jakie praktyki w działaniach NGO i dziennikarzy są dobre a jakie niekoniecznie. Analizowano również temat działań dziennikarskich w porównaniu do sposobu funkcjonowania Social Mediów. Nie zabrakło również refleksji nad tym, w jaki sposób przejawia się hejt oraz jak możemy mu przeciwdziałać.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego zjazdu za obecność, chęć aktywnego uczestnictwa i wspaniałe wspomnienia!

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…