II zjazd SOCNGO zakończony!

II zjazd SOCNGO zakończony!

W ostatni weekend zakończył się drugi już zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej! Tym razem warsztaty poprowadzili specjaliści i eksperci zespołu Demagoga (pierwszej w Polsce organizacji fact-checkerskiej). Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zjazd odbył się online, jednak to nie przeszkodziło nam w przeprowadzeniu bardzo ciekawych (zdaniem uczestników) warsztatów, podczas których wywiązały się inspirujące dyskusje na temat dezinformacji i działalności organizacji pozarządowych w sieci.

Tym razem zjazd w całości poświęcony był modułowi „Prawda”. Razem z uczestnikami zajmowaliśmy się weryfikowaniem prawdziwości treści pojawiających się w przestrzeni cyfrowej. Moduł poświęcony był zagadnieniom związanym z fake news, fact-checkingiem oraz tym jak sprawdzać źródła informacji i ich wiarygodność.

W tej części wykorzystana została również gra “Fakescape. Ucieknij fake newsom” zaadaptowana w Polsce przez Stowarzyszenie Demagog. Uczestnicy poznali ponadto narzędzia weryfikacji, dowiedzieli się jak i gdzie szukać źródeł mających sprawdzić, czy dana wypowiedź lub zdjęcie jest prawdziwe. Mówiliśmy również o tym, czym jest dezinformacja i jak się przed nią bronić. Poniżej znajdziecie bardziej szczegółowy opis poszczególnych warsztatów, które przygotowaliśmy.

Fałszywe informacje i wprowadzenie do fact-checkingu

Uczestnicy Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO rozpoczęli swoje zmagania z tematyką fact-checkingu i dezinformacji od emocjonującej gry Fakescape. Ucieknij fake newsom. W kilkuosobowych drużynach rozwiązywali kolejne zadania, starając się ustalić, który z kandydatów w (fikcyjnych) wyborach prezydenckich planuje likwidację letnich wakacji, wprowadzając przy tym w błąd opinię publiczną. W trakcie rozgrywki uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę na temat rodzajów fałszywych informacji: od niezgodnych z prawem obietnic wyborczych, przez zmanipulowane obrazy, po clickbaity i tzw. fake news.

Prowadzący: Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-Checkingu i członek Zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Weryfikacja informacji w praktyce – narzędzia weryfikacji

Warsztaty dotyczyły narzędzi weryfikacji informacji. Uczestnicy zapoznali się z działaniem odwrotnego wyszukiwania obrazem, wtyczki InVid (WeVerify), narzędzi badania trendów internetowych, sprawdzania powiązań między organizacjami oraz archiwum internetu. Podczas kolejnej części mogli sprawdzić nabyte umiejętności w trakcie pracy grupowej. Wszystkie grupy rozwiązały poprawnie zadania. Uczestnicy zapoznali się z metodami szybkiej weryfikacji informacji, która zdecydowanie przyda im się w pracy w sektorze pozarządowym.

Prowadząca: Kinga Klich, mentorka Akademii Fact-Checkingu i analityczka Stowarzyszenia Demagog.

Algorytmy – nasi przyjaciele czy wrogowie?

W ramach szkolenia uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem różnych algorytmów obecnych w sieci. Warsztaty rozpoczęły się od sprawdzenia wyników wyszukiwania dla poszczególnych ogólnodostępnych wyszukiwarek. Dzięki temu uczestnicy mogli zauważyć, jak różne algorytmy wpływają na tworzenie bańki filtrującej. Poruszona została również kwestia algorytmów Facebooka i programu weryfikacji treści, oraz jego wpływu na profile, które zamieszczają fałszywe informacje. Na koniec uczestnicy zapoznali się z pojęciami bańki filtrującej i komory echa. Podczas pracy grupowej zaproponowali strategie ograniczenia ich wpływu na nasze życie.

Prowadząca: Kinga Klich, mentorka Akademii Fact-Checkingu i analityczka Stowarzyszenia Demagog.

Dezinformacja i fake news jako broń przeciw NGO

Podczas tej części uczestnicy dowiedzieli się tego skąd Polacy czerpią informacje i jakie jest ich wyobrażenie na temat NGO. Omówione zostały również kampanie dezinformacyjne wymierzone w organizacje pozarządowe (źródła i motywy dezinformacji, aktorzy). Szkolenie poświęcone było dezinformacji wymierzonej w organizacje pozarządowe, jej rozpoznawaniu, profilaktyce i przeciwdziałaniu negatywnym skutkom.

Prowadzący: Marcel Kiełtyka, mentor Akademii Fact-Checkingu i członek zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Fake konta, trolle, boty i fact-check polityków

Czyli jak sprawdzać, kto mija się z prawdą. Warsztat skupił się na weryfikacji wypowiedzi (w tym problemu fałszywych kont, botów i trollingu). Odpowiedzieliśmy na pytania:

  • jak sprawdzić, czy dana wypowiedź polityka jest prawdziwa?
  • Czy każde konto na Facebooku lub twitterze jest autentyczne?
  • Jak rozpoznać trolla lub bota, który rozsiewa dezinformację i wprowadza zamęt?

Prowadzący: Marcel Kiełtyka, mentor Akademii Fact-Checkingu i członek zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Psychologiczne uwarunkowania dezinformacji i fact-checkingu

Podczas szkolenia uczestnicy poznali mechanizmy psychologiczne, które narażają każdego z nas na uleganie dezinformacji w przekazie medialnym. Na początku poruszony został istotny temat dotyczący sposobów, w jakie nasz mózg poszukuje nowych informacji, a także, w jakiej formie lubi je otrzymywać. Następnie, uczestnicy poznali kryteria prawdy, na których opieramy się, gdy czytamy nowe wiadomości oraz różnicę pomiędzy myśleniem w sposób “szybki” i intuicyjny, a myśleniem w sposób “wolny” i analityczny.

Dzięki temu mogli dowiedzieć się o zaletach rozwagi i krytycznego myślenia, zarówno przy unikaniu dezinformacji samemu, jak i przy skutecznym weryfikowaniu i obalaniu fałszu w internecie. Na koniec porozmawialiśmy na temat tego, że czasami nasz umysł lubi “chodzić na skróty”, co naraża nas na liczne heurystyki i błędy poznawcze, którym warto zapobiegać w codziennym życiu i konsumowaniu informacji.

Prowadzący: Piotr Litwin, mentor Akademii Fact-Checkingu i analityk Stowarzyszenia Demagog.

Jak reagować na teorie spiskowe?

W trakcie ostatniego warsztatu uczestnicy podzielili się własnymi doświadczeniami rozmów z osobami rozpowszechniającymi fałszywe informacje oraz teorie spiskowe i poznali kilka praktycznych wskazówek, w jaki sposób skutecznie wyprowadzać rozmówcę z błędu.

Już nie możemy doczekać się kolejnego zjazdu, który odbędzie się stacjonarnie! Do zobaczenia!

Czytaj więcej

Zapisy na II edycję już otwarte! Sprawdź szczegóły

Reprezentujesz organizację pozarządową lub współpracujesz na co dzień z NGO? Zgłoś się do kolejnej edycji „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” – zapisy już otwarte! Tym razem rekrutujemy organizacje o charakterze pomocowym! Szczególnie zapraszamy organizacje pozarządowe z małych miejscowości. Udział w projekcie jest w pełni bezpłatny dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek. Na bezpłatnych warsztatach pracujemy z Czytaj dalej…

I. Edycja warsztatów SOCNGO za nami!

Zakończyliśmy część szkoleniowo warsztatową pierwszej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO! Rozpoczęte w kwietniu szkolenia w ramach SOCNGO dobiegły już końca. Przez 6 miesięcy we współpracy z Instytut Dyskursu i Dialogu udało nam się przeprowadzić 6 zjazdów dla uczestników, w tym 2 stacjonarne, co przełożyło się na 48 godzin zajęć merytorycznych i praktycznych! Podczas warsztatów poruszaliśmy Czytaj dalej…

VI i ostatni zjazd SOCNGO za nami!

W dniach 2-3 października 2021 odbył się szósty zjazd I edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Było to ostatnie spotkanie szkoleniowo-warsztatowe dla tej grupy odbiorców (przedstawiciele NGO równościowych). Zostało ono sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu Czytaj dalej…

V zjazd SOCNGO online zakończony!

W dniach 18-19 września 2021 odbył się piąty zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Tym razem spotkaliśmy się na warsztatach online. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, realizowanego wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (Lider projektu) i Stowarzyszenie Demagog Czytaj dalej…