II zjazd SOCNGO zakończony!

II zjazd SOCNGO zakończony!

W ostatni weekend zakończył się drugi już zjazd Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej! Tym razem warsztaty poprowadzili specjaliści i eksperci zespołu Demagoga (pierwszej w Polsce organizacji fact-checkerskiej). Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zjazd odbył się online, jednak to nie przeszkodziło nam w przeprowadzeniu bardzo ciekawych (zdaniem uczestników) warsztatów, podczas których wywiązały się inspirujące dyskusje na temat dezinformacji i działalności organizacji pozarządowych w sieci.

Tym razem zjazd w całości poświęcony był modułowi „Prawda”. Razem z uczestnikami zajmowaliśmy się weryfikowaniem prawdziwości treści pojawiających się w przestrzeni cyfrowej. Moduł poświęcony był zagadnieniom związanym z fake news, fact-checkingiem oraz tym jak sprawdzać źródła informacji i ich wiarygodność.

W tej części wykorzystana została również gra “Fakescape. Ucieknij fake newsom” zaadaptowana w Polsce przez Stowarzyszenie Demagog. Uczestnicy poznali ponadto narzędzia weryfikacji, dowiedzieli się jak i gdzie szukać źródeł mających sprawdzić, czy dana wypowiedź lub zdjęcie jest prawdziwe. Mówiliśmy również o tym, czym jest dezinformacja i jak się przed nią bronić. Poniżej znajdziecie bardziej szczegółowy opis poszczególnych warsztatów, które przygotowaliśmy.

Fałszywe informacje i wprowadzenie do fact-checkingu

Uczestnicy Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO rozpoczęli swoje zmagania z tematyką fact-checkingu i dezinformacji od emocjonującej gry Fakescape. Ucieknij fake newsom. W kilkuosobowych drużynach rozwiązywali kolejne zadania, starając się ustalić, który z kandydatów w (fikcyjnych) wyborach prezydenckich planuje likwidację letnich wakacji, wprowadzając przy tym w błąd opinię publiczną. W trakcie rozgrywki uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę na temat rodzajów fałszywych informacji: od niezgodnych z prawem obietnic wyborczych, przez zmanipulowane obrazy, po clickbaity i tzw. fake news.

Prowadzący: Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-Checkingu i członek Zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Weryfikacja informacji w praktyce – narzędzia weryfikacji

Warsztaty dotyczyły narzędzi weryfikacji informacji. Uczestnicy zapoznali się z działaniem odwrotnego wyszukiwania obrazem, wtyczki InVid (WeVerify), narzędzi badania trendów internetowych, sprawdzania powiązań między organizacjami oraz archiwum internetu. Podczas kolejnej części mogli sprawdzić nabyte umiejętności w trakcie pracy grupowej. Wszystkie grupy rozwiązały poprawnie zadania. Uczestnicy zapoznali się z metodami szybkiej weryfikacji informacji, która zdecydowanie przyda im się w pracy w sektorze pozarządowym.

Prowadząca: Kinga Klich, mentorka Akademii Fact-Checkingu i analityczka Stowarzyszenia Demagog.

Algorytmy – nasi przyjaciele czy wrogowie?

W ramach szkolenia uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem różnych algorytmów obecnych w sieci. Warsztaty rozpoczęły się od sprawdzenia wyników wyszukiwania dla poszczególnych ogólnodostępnych wyszukiwarek. Dzięki temu uczestnicy mogli zauważyć, jak różne algorytmy wpływają na tworzenie bańki filtrującej. Poruszona została również kwestia algorytmów Facebooka i programu weryfikacji treści, oraz jego wpływu na profile, które zamieszczają fałszywe informacje. Na koniec uczestnicy zapoznali się z pojęciami bańki filtrującej i komory echa. Podczas pracy grupowej zaproponowali strategie ograniczenia ich wpływu na nasze życie.

Prowadząca: Kinga Klich, mentorka Akademii Fact-Checkingu i analityczka Stowarzyszenia Demagog.

Dezinformacja i fake news jako broń przeciw NGO

Podczas tej części uczestnicy dowiedzieli się tego skąd Polacy czerpią informacje i jakie jest ich wyobrażenie na temat NGO. Omówione zostały również kampanie dezinformacyjne wymierzone w organizacje pozarządowe (źródła i motywy dezinformacji, aktorzy). Szkolenie poświęcone było dezinformacji wymierzonej w organizacje pozarządowe, jej rozpoznawaniu, profilaktyce i przeciwdziałaniu negatywnym skutkom.

Prowadzący: Marcel Kiełtyka, mentor Akademii Fact-Checkingu i członek zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Fake konta, trolle, boty i fact-check polityków

Czyli jak sprawdzać, kto mija się z prawdą. Warsztat skupił się na weryfikacji wypowiedzi (w tym problemu fałszywych kont, botów i trollingu). Odpowiedzieliśmy na pytania:

  • jak sprawdzić, czy dana wypowiedź polityka jest prawdziwa?
  • Czy każde konto na Facebooku lub twitterze jest autentyczne?
  • Jak rozpoznać trolla lub bota, który rozsiewa dezinformację i wprowadza zamęt?

Prowadzący: Marcel Kiełtyka, mentor Akademii Fact-Checkingu i członek zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Psychologiczne uwarunkowania dezinformacji i fact-checkingu

Podczas szkolenia uczestnicy poznali mechanizmy psychologiczne, które narażają każdego z nas na uleganie dezinformacji w przekazie medialnym. Na początku poruszony został istotny temat dotyczący sposobów, w jakie nasz mózg poszukuje nowych informacji, a także, w jakiej formie lubi je otrzymywać. Następnie, uczestnicy poznali kryteria prawdy, na których opieramy się, gdy czytamy nowe wiadomości oraz różnicę pomiędzy myśleniem w sposób “szybki” i intuicyjny, a myśleniem w sposób “wolny” i analityczny.

Dzięki temu mogli dowiedzieć się o zaletach rozwagi i krytycznego myślenia, zarówno przy unikaniu dezinformacji samemu, jak i przy skutecznym weryfikowaniu i obalaniu fałszu w internecie. Na koniec porozmawialiśmy na temat tego, że czasami nasz umysł lubi “chodzić na skróty”, co naraża nas na liczne heurystyki i błędy poznawcze, którym warto zapobiegać w codziennym życiu i konsumowaniu informacji.

Prowadzący: Piotr Litwin, mentor Akademii Fact-Checkingu i analityk Stowarzyszenia Demagog.

Jak reagować na teorie spiskowe?

W trakcie ostatniego warsztatu uczestnicy podzielili się własnymi doświadczeniami rozmów z osobami rozpowszechniającymi fałszywe informacje oraz teorie spiskowe i poznali kilka praktycznych wskazówek, w jaki sposób skutecznie wyprowadzać rozmówcę z błędu.

Już nie możemy doczekać się kolejnego zjazdu, który odbędzie się stacjonarnie! Do zobaczenia!

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…