I zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO

Za nami pierwsze spotkanie w IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej dla NGO. Niestety jest to już ostatnia edycja, mamy jednak nadzieję, że będzie równie efektowna dla naszych uczestników.

Zjazd rozpoczął się w piątek, 26 maja. Spotkaliśmy się w Hotelu Filmar przy wspólnej kolacji. Była to okazja aby po raz pierwszy spotkać się i poznać z uczestnikami tej edycji. Sobota i niedziela klasycznie obfitowały w warsztaty niosące za sobą wiele wartości merytorycznych. Jak to wyglądało dokładnie?

Sobota, czyli pierwszy dzień szkoleń – uczestnicy spotkania zgromadzili się o godzinie 9:00. Tego dnia spotkanie poprowadził Wiktor Nowak – aplikant radcowski, szkoleniowiec z zakresu fake newsów, bańki informacyjnej, zagrożeń mediów społecznościowych; aktywista organizacji pozarządowych, koordynator projektów i były prezes zarządu stowarzyszenia Demagog, które jest jednocześnie naszym partnerem projektowym. Wiktor zagłębił uczestników w tajniki rozpoznawania manipulacji i zwalczania fake newsów. W części praktycznej uczestnicy mieli okazję samodzielnie sprawdzić w jaki sposób przedstawiane są treści w różnych środkach przekazu informacji.

Niedziela, drugi dzień szkolenia, poświęcony został treściom dotyczącym radzenia sobie z niechcianymi treściami, jakie pojawiają się w kanałach społecznościowych NGO oraz o roli organizacji pozarządowych w tworzeniu i wspieraniu rzetelnych komunikatów. Tego dnia spotkanie przeprowadził Maciej Sopyło – trener edukacji medialnej i cyfrowej, specjalizujący się również w obszarach komunikacji i praw człowieka, twórca Kooperatywa Trenerska.

Był to bardzo efektywny weekend spędzony w miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym uczestnikom, a także tym, którzy towarzyszyli nam online. Następny zjazd już w czerwcu!

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…