Drugi zjazd II edycji SOCNGO już za nami!

Tym razem za organizację zjazdu odpowiadał zespół Stowarzyszenia Demagog, które w ramach Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO organizuje warsztaty z zakresu fact-checkingu, czyli weryfikowania informacji (moduł „Prawda”), oraz bezpieczeństwa w sieci (moduł „Bezpieczeństwo”). 

Tym razem zjazd w całości poświęcony był modułowi „Prawda”. Razem z uczestnikami zajmowaliśmy się weryfikowaniem prawdziwości treści pojawiających się w przestrzeni cyfrowej. Moduł poświęcony był zagadnieniom związanym z fake news, fact-checkingiem oraz tym jak sprawdzać źródła informacji i ich wiarygodność.

Odpowiadając na sugestie uczestników i uczestniczek I edycji, postanowiliśmy rozpocząć od tematyki cyberbezpieczeństwa, tak aby osoby biorące udział w projekcie mogły, jak najszybciej wprowadzić w swoich organizacjach zmiany niezbędne do zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa pracowników i danych.

Zajęcia podczas dwudniowego zjazd online, na zaproszenie Stowarzyszenia Demagog, prowadził Kamil Śliwowski – edukator w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i założyciel bloga otwartezasoby.pl, współpracujący m.in. z Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją Panoptykon i Sektorem 3.0. Kamil zaprosił uczestników i uczestniczki programu do przeprowadzenia audytu zabezpieczeń na własnych urządzeniach. 

Sprawdziliśmy, jakie są ustawienia prywatności na naszych kontach w mediach społecznościowych, kiedy ostatnio utworzyliśmy kopie zapasowe danych i czy zainstalowane aplikacje są chronione logowaniem dwuskładnikowym. Każdy z wątków został uzupełniony solidną porcją wiedzy, a także odnośnikami do źródeł, które umożliwiają jej dalsze pogłębienie.

Część zjazdu poświęcona była ponadto problemowi dobrostanu cyfrowego, o który wcale nie tak łatwo zadbać, biorąc pod uwagę, że coraz częściej pracujemy i uczymy się zdalnie. W ramach kilku ćwiczeń i dyskusji uczestnicy przyjrzeli się swoim nawykom i poznali sposoby na budowanie odporności na cyfrową dystrakcję i skuteczne zarządzanie powiadomieniami.

Czytaj więcej

Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV

Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji. W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy Czytaj dalej…

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Przedostatni zjazd IV edycji SOC NGO

W miniony weekend widzieliśmy się podczas V zjazdu w ramach ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Poznaniu, by pod okiem Piotra Litwina oraz Adama Majchrzaka poszerzać cyfrowe kompetencje. Zjazd otworzyła gra Fakescape! Uciekij fake newsom, którą poprowadził Aleksy Szymkiewicz. Następnie Piotr Litwin prowadził zajęcia dotyczące błędów poznawczych, prebunkingu i sposobów radzenia sobie Czytaj dalej…

III zjazd (online) SOC NGO — działaj odpowiedzialnie

IV edycja SOC NGO już na półmetku! W mimiony weekend spotkaliśmy się na trzecim zjeździe, aby płynnie przejść z modułu „Bezpieczeństwo” do modułu „Prawda”. Ze względu na wakacje — czas urlopów i wyjazdów — zdecydowaliśmy się na spotkanie online. Sobota zdecydowanie należała do Adama Treli. Jego pierwsza część warsztatów dotyczyła zakończenia tematów związanych z bezpieczeństwem Czytaj dalej…