Drugi zjazd II edycji SOCNGO już za nami!

Tym razem za organizację zjazdu odpowiadał zespół Stowarzyszenia Demagog, które w ramach Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO organizuje warsztaty z zakresu fact-checkingu, czyli weryfikowania informacji (moduł „Prawda”), oraz bezpieczeństwa w sieci (moduł „Bezpieczeństwo”). 

Tym razem zjazd w całości poświęcony był modułowi „Prawda”. Razem z uczestnikami zajmowaliśmy się weryfikowaniem prawdziwości treści pojawiających się w przestrzeni cyfrowej. Moduł poświęcony był zagadnieniom związanym z fake news, fact-checkingiem oraz tym jak sprawdzać źródła informacji i ich wiarygodność.

Odpowiadając na sugestie uczestników i uczestniczek I edycji, postanowiliśmy rozpocząć od tematyki cyberbezpieczeństwa, tak aby osoby biorące udział w projekcie mogły, jak najszybciej wprowadzić w swoich organizacjach zmiany niezbędne do zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa pracowników i danych.

Zajęcia podczas dwudniowego zjazd online, na zaproszenie Stowarzyszenia Demagog, prowadził Kamil Śliwowski – edukator w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i założyciel bloga otwartezasoby.pl, współpracujący m.in. z Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją Panoptykon i Sektorem 3.0. Kamil zaprosił uczestników i uczestniczki programu do przeprowadzenia audytu zabezpieczeń na własnych urządzeniach. 

Sprawdziliśmy, jakie są ustawienia prywatności na naszych kontach w mediach społecznościowych, kiedy ostatnio utworzyliśmy kopie zapasowe danych i czy zainstalowane aplikacje są chronione logowaniem dwuskładnikowym. Każdy z wątków został uzupełniony solidną porcją wiedzy, a także odnośnikami do źródeł, które umożliwiają jej dalsze pogłębienie.

Część zjazdu poświęcona była ponadto problemowi dobrostanu cyfrowego, o który wcale nie tak łatwo zadbać, biorąc pod uwagę, że coraz częściej pracujemy i uczymy się zdalnie. W ramach kilku ćwiczeń i dyskusji uczestnicy przyjrzeli się swoim nawykom i poznali sposoby na budowanie odporności na cyfrową dystrakcję i skuteczne zarządzanie powiadomieniami.

Czytaj więcej

Ostatni zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej w Krakowie

Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO za nami!W miniony weekend spotkaliśmy się w Krakowie z uczestnikami IV edycji SOC NGO. Był to już ostatni zjazd zarówno w tej edycji, jak i w całym projekcie! 2 dni przepełnione efektownymi szkoleniami, integracja i spacery po krakowskich uliczkach zapewniły nam naprawdę dobre wspomnienia.Klasycznie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją w Q Czytaj dalej…

Rekomendacje dla organizacji pozarządowych – edycja III

Przed Wami kolejna, już przedostatnia publikacja przedstawiająca rekomendacje wypracowane przez Uczestników i Uczestniczki projektu Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiór cennych poleceń z zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, powstały jako zwieńczenie kilkudziesięciu godzin szkoleniowych. Tym razem edycja skierowana była do organizacji o profilu rzeczniczym, czyli takich, które występują w imieniu kogoś, np. osób z Czytaj dalej…

I zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO

Za nami pierwsze spotkanie w IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej dla NGO. Niestety jest to już ostatnia edycja, mamy jednak nadzieję, że będzie równie efektowna dla naszych uczestników. Zjazd rozpoczął się w piątek, 26 maja. Spotkaliśmy się w Hotelu Filmar przy wspólnej kolacji. Była to okazja aby po raz pierwszy spotkać się i poznać z Czytaj dalej…

Wystartowała rekrutacja do IV, ostatniej edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO! 

Reprezentujesz organizację pozarządową lub współpracujesz na co dzień z NGO? Zgłoś się do ostatniej edycji „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” – zapisy już otwarte! Tym razem rekrutujemy organizacje o charakterze strażniczym! Szczególnie zapraszamy organizacje pozarządowe z małych miejscowości. Udział w projekcie jest w pełni bezpłatny dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek. Komu dedykujemy drugą edycję? Ostatnia Czytaj dalej…