Rekomendacje Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO – Edycja IV
Z przyjemnością prezentujemy ostatnią publikację zawierającą rekomendacje opracowane przez Uczestniczki i uczestników Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Jest to zbiorcza kolekcja cennych wskazówek dotyczących zakresu odpowiedzialnych działań w sieci, które powstały jako wynik wielogodzinnych szkoleń i dyskusji.
W tej edycji poświęciliśmy szczególną uwagę organizacjom o profilu strażniczym, które monitorujących aktywność i przyglądających się organom, instytucjom czy funduszom. Mimo to, zawarte w dokumencie rady, wskazówki i sugestie są uniwersalne i mogą być pomocne dla przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych w budowaniu bezpiecznych i wiarygodnych praktyk online.
Wdrożenie do codziennej pracy zalecanych w dokumencie działań przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, ale pomoże również w zakresie twórczości online czy znajdowaniu wiarygodnych, prawdziwych i rzetelnych informacji.
Cyfryzacja to nie tylko szanse, ale również zagrożenia. Każdego dnia w Internecie możemy napotkać na fake newsy, scamy czy phishingi. Brak przestrzegania podstawowych zaleceń z zakresu bezpieczeństwa może skończyć się dla nas przejęciem konta czy wyłudzeniem finansowym Z tego powodu celem Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej jest udzielenie wsparcia organizacjom pozarządowym w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych.
W świecie pełnym zarówno możliwości, jak i zagrożeń, każdego dnia możemy spotkać się z dezinformacją, oszustwami czy innymi atakami. Dlatego przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i świadoma obecność online stają się kluczowe dla zapobieżenia potencjalnym incydentom.
Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej dąży do wsparcia organizacji pozarządowych w rozwoju kompetencji cyfrowych i promowaniu bezpiecznych praktyk online. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i uczestniczkom za ich zaangażowanie w tworzenie rekomendacji. Ich wkład jest nieoceniony, a nazwiska autorek i autorów można znaleźć w publikacji.
Publikacja jest udostępniana w nadziei na propagowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz promowanie bezpieczeństwa online. Dokument postał w ramach projektu „Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.